Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vítejte na internetových stránkách obce Seč

Obec Seč je malebná víska ležící v západních Čechách, v okrese Plzeň - jih. Naleznete ji 3 km západně od města Blovic a zhruba 20 km jižně od města Plzně. V těsné blízkosti obce Seč vede hlavní silniční tah z Plzpohled-na-zastavbu-v-seci---uvodni-strana.jpgně do Českých Budějovic.

Obec Seč prošla dlouhým historickým vývojem. Již z roku 1319 pochází první písemná zmínka o Seči, ve které jsou zmiňována jména Oldřicha a Předlíka ze Seče. Dále je také znám Jan ze Seče, který byl patronem zdejšího kostela a to v roce 1358. Farní kostel se pak připomíná roku 1384.

Velmi významným obdobím je konec 17. století. V této době dochází v Seči ke stavebnímu rozmachu. Postavilo se několik objektů, z nichž některé zdobí naši vesničku dodnes. Mezi nejvýznamnější patřily stavby kostela, kaple sv. Barbory, školy a špitálu.

kostel-na-nebevzeti-panny-marie-v-seci---uvod.jpgNynější stavba kostela, která je bezesporu jednou z hlavních dominant obce Seč, pochází z roku 1737. Z původně gotického kostela zůstala jen zvonice a i snad část zdiva. Dalším významným mezníkem pro kostel byl rok 1882, kdy byla dokončena jeho celková oprava. Tato podoba se nám v malých obměnách dochovala dodnes.

Významnou historickou památkou, která leží v blízkosti obce, je kaple sv. Barbory. Tato kaple se nachází ve vzdálenosti asi 1 km  jihozápadně od centra Seče a pochází z konce 17. století. U kaple pramení zázračný léčivý pramen, který ani při velkých mrazech nezamrzá.

Za zmínku stojí také bývalý panský hospodářský statek, který leží za návsí. Z původního statku se do dnešních dnů zachovala  klasicistní obytná patrová budova s mansardovou střechou.

Uprostřed návsi si lze prohlédnout pomník. Tento pomník odráží tři velmi významné historické mezníky. Jednpomnik---uvodni-strana.jpgá se o Pomník svobody připomínající vznik Československé republiky  28. října 1918, Pomník padlým hrdinům v I. světové válce a Pomník umučených a popravených v období II. světové války. Na tomto pomníku jsou zachycena jména a podobizny těch, kteří hrdinsky zahynuli v letech 1914 -1918 a pak v letech 1939 - 1945.  

Mnoho dalších informací o obci Seč, a nejen o ní, můžete načerpat v našem nově zřízeném informačním centru. Toto informační centrum je umístěno na volně přístupné ploše, asi tak 50 m pod kostelem. Slouží veškerým návštěvníkům Seče a zejména pak i cykloturistům, pro které je zde připraveno odpočinkové sezení.

Více o obci Seč můžete objevit také zde, na těchto internetových stránkách, a to zejména v rubrice O obci Seč a ve Fotogalerii. V rubrice Aktuální informace se pak dozvíte o aktuálním dění a životě v obci Seč.

Informace o historii obce Seč naleznete rovněž na:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Se%C4%8D_(okres_Plze%C5%88-jih)